Aktuality

Ve věku 92 let zemřel 29. října 2016 po dlouhé nemoci plukovník Bedřich Opočenský, veterán druhé světové války. Posledního rozloučení s plu­kovníkem ve výslužbě Bedřichem Opočenským v Chotiněvsi u Litoměřic se 4. listopadu 2016 zúčastnil pri­mátor Tomáš Macura, který pronesl jmé­nem svým a statutárního města Ostravy smuteční pro­jev.

Ve věku nedožitých 93 let zemřel v neděli 17. července 2016 válečný hrdina, čestný občan města Ostravy plukovník Karel Šerák. Rozloučení s jedním z osvoboditelů moravskoslezské metropole se uskutečnilo ve čtvrtek 21. července v Chotiněvsi na Litoměřicku.

Všem těm, kteří byli v době okupace vysazeni nad okupovaným územím Československé republiky, aby zde bojovali za svou vlast a za svobodu, a především patronovi pěší roty Aktivní zálohy Krajského vojenského velitelství Ostrava (KVV) podplukovníku Josefu Otiskovi, vzdali 20. ledna 2016 hold účastníci vzpomínkového aktu na hřbitově v Brně-Líšni.

V neděli 13. prosince 2015 zemřel v Ostravě generálporučík ve výslužbě Ing. Mikuláš Končický. Válečný veterán a jeden z posledních účastníků Ostravsko-opavské operace, od roku 2008 čestný občan Ostravy by na Nový rok 2016 oslavil 91 let.

Za velkého zájmu občanů oslavila Ostrava ve čtvrtek 30. dubna 70. výročí osvobození. Přestože byl pracovní den, důstojný a pestrý program vylákal tisíce občanů města z pohody domova do centra města, kde mohli vidět slavnostní pietní akt za účasti premiéra České republiky Bohuslava Sobotky, místopředsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Vojtěcha Filipa, primátora Tomáše Macury, hejtmana Miroslava Nováka, řady válečných veteránů, vojáků, zahraničních hostů a dalších.

Slavnostní hudba, řady čestných hostů, veteráni, záplava květin a věnců. Ve čtvrtek 30. dubna, sedmdesát let od osvobození, složila Ostrava hold sovětským a československým vojákům a všem, kteří se zasloužili o porážku hitlerovského Německa a ukončení druhé světové války.

Soutěž základních škol o nejatraktivnější a nejzajímavější projektové dny zaměřené na 70. výročí osvobození Ostravy, kterou vyhlásilo město Ostrava, zná své vítěze.

Slova k zamyšlení i vynikající umělecký zážitek. Koncert svobody, uspořádaný 29. dubna v Národním divadle moravskoslezském, se stal důstojným úvodem k oslavám 70. výročí osvobození Ostravy a konce 2. světové války, které vyvrcholily 30. dubna, v den, jenž byl oficiálně prohlášen Památným dnem Ministerstva obrany ČR.

Překvapení a štěstí. Asi tak by se daly popsat první reakce legendárních tankistů plukovníka Bedřicha Opočenského a plukovníka Karla Šeráka, když ve středu 29. dubna při slavnostním Koncertu svobody v Národním divadle moravskoslezském přebírali čestné občanství města Ostravy.

Velitelé tanků Bedřich Opočenský a Karel Šerák, kteří se podíleli na osvobození Ostravy, se stanou čestnými občany města. Rozhodli o tom na svém zasedání ve středu 29. dubna zastupitelé. Čestné občanství bylo oběma uděleno jako zvláštní projev úcty a uznání za mimořádné hrdinství a zásluhy při účasti v bojích druhé světové války a při osvobozování města. Ocenění si převezmou během galavečeru 29. dubna s Koncertem svobody, který se koná v předvečer rozsáhlých oslav, jež připomenou 70 let od konce války a osvobození města.

Tento web využívá k optimalizaci služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokračováním v prohlížení stránek s použitím cookies souhlasíte. Více informací zde