Slova k zamyšlení i vynikající umělecký zážitek. Koncert svobody, uspořádaný 29. dubna v Národním divadle moravskoslezském, se stal důstojným úvodem k oslavám 70. výročí osvobození Ostravy a konce 2. světové války, které vyvrcholily 30. dubna, v den, jenž byl oficiálně prohlášen Památným dnem Ministerstva obrany ČR.
Zúčastnili se náměstkyně ministra obrany ČR Alena Netolická, velvyslanec Ruské federace v Praze a generální konzul RF v Brně Sergej Kyselov a Andrej Šaraškin, váleční veteráni, představitelé politického, společenského a kulturního života Ostravy, občané města. Slavnostní projevy pronesli primátor Tomáš Macura a ředitel krajského vojenského velitelství Jaroslav Hrabec.
„Sedmdesát let je relativně málo v životě a historii města, ale velmi mnoho v životě lidském. Sedmdesát let je doba, která přesto umožňuje setkat se s přímými účastníky bojů o Ostravu. Jsem velmi rád, že dvěma z nich mám možnost udělit čestné občanství statutárního města Ostravy,“ řekl Tomáš Macura, když předával ocenění válečným veteránům, legendárním velitelům tanků Bedřichu Opočenskému a Karlu Šerákovi.
Jubilejní medaile k 70. výročí konce 2. světové války předal čtveřici českých válečných veteránů velvyslanec RF Sergej Kiselov.
Potom už přišly chvíle pro Ústřední hudbu Armády České republiky, která patří k nejlepším dechovým hudebním tělesům doma i ve světě. Uměleckou procházku melodiemi, které provázely vojáky spojeneckých armád během válečných tažení, obohatili svými vystoupeními vokalisté Matěj Kirov, Jurij Kruglov, Martin Chodúr, Patricie Janečková, Dasha a Bára Basiková a instrumentální sólisté Veronika Panochová, Václav Rout, Ladislav Hrdlička a Jan Novotný. Orchestr řídili velitel a hlavní dirigent Ústřední hudby AČR Jaroslav Šíp a Patrik Spinek.