Za velkého zájmu občanů oslavila Ostrava ve čtvrtek 30. dubna 70. výročí osvobození. Přestože byl pracovní den, důstojný a pestrý program vylákal tisíce občanů města z pohody domova do centra města, kde mohli vidět slavnostní pietní akt za účasti premiéra České republiky Bohuslava Sobotky, místopředsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Vojtěcha Filipa, primátora Tomáše Macury, hejtmana Miroslava Nováka, řady válečných veteránů, vojáků, zahraničních hostů a dalších.
Atraktivní téma, přelety historických letadel i příjemné slunečné počasí lákaly k účasti na slavnostním defilé historické vojenské techniky po Sokolské třídě k Havlíčkovu nábřeží, jehož se zúčastnilo na 60 dobových strojů – včetně koňské průzkumné hlídky. Mezi nejcennější exponáty patřil podle pořadatelů německý pásový stíhač tanků Hetzer, ale zájem publika budily stejně tak džípy, dodže či čapajevy, staré motocykly, nákladní auta, děla, kanóny a další technické skvosty vyrobené před 70 a více lety, a díky nadšencům z kroužků vojenské techniky dodnes plně funkční a použitelné na cestách i v terénu.
Soudobou vojenskou techniku vystavovala Armáda ČR na Masarykově náměstí a v jeho okolí. V největším obležení bylo například kolové obrněné bojové vozidlo pěchoty Pandur II 8x8, které tvoří základ sil AČR, nebo kolový obrněný transportér Dingo 2 GE A2. Přímo na ploše náměstí byla vystavena třeba terénní vozidla Land Rovery Defender Station Wagon pro převoz osob a materiálu na komunikacích, polních a lesních cestách či „civilně“ laděná vozidla a motocykly vojenské policie. Celkem si návštěvníci mohli prohlédnout jedenáct armádních strojů a deset typů ručních zbraní.
Hodinu po poledni začal na Masarykově náměstí kulturní program. Zahájil ho primátor Tomáš Macura vyhlášením výsledků soutěže základních škol. Na scéně se postupně objevily Big Band Felixe Slováčka, Vojenská hudba Olomouc, Vojenský umělecký soubor Ondráš. Krátce před šestnáctou hodinou odstartoval z náměstí symbolický maratónský běh na slovenskou Duklu.
Největším zájmem se podle očekávání těšila rekonstrukce bojů 2. světové války v bermě řeky Ostravice. Shromážděné davy se staly svědkem útoku Rudé armády a československé tankové jednotky z moravského břehu na opevněnou německou obranu na slezské straně. Po více než půlhodinovém tuhém boji, při němž bylo použito například 30 akusticko zábleskových imitačních výbušek, 10 dýmotvorných imitačních dýmovnic, 20 prachových výmetníků – postřelů, 8 zábleskových imitačních fleshek na Hradní lávce pro imitaci nezdařeného pokusu o vyhození mostu do povětří „Němci“ obranu vzdali a stejně jako před sedmdesáti lety se dali na ústup.
K večeru se těžiště oslav přesunulo na Slezskoostravský hrad, kde byla opět hlavní atrakcí dobová vojenská technika. Barevnou tečkou za oslavami pak byl patnáctiminutový ohňostroj, na který bylo použito 728 různých typů efektů. V jeho závěru se na obloze objevila světelná sedmdesátka, symbol letošních oslav.
Stojí za zmínku, že do čtvrtečních akcí se aktivně zapojilo na 900 lidí, z toho 300 osob v dobových uniformách, 350 v současných armádních uniformách, 48 veteránů a celá řada dobrovolníků, členů doprovodů a organizátorů.