Slavnostní hudba, řady čestných hostů, veteráni, záplava květin a věnců. Ve čtvrtek 30. dubna, sedmdesát let od osvobození, složila Ostrava hold sovětským a československým vojákům a všem, kteří se zasloužili o porážku hitlerovského Německa a ukončení druhé světové války.

Význam pietního aktu u Památníku Rodé armády v Komenského sadech podtrhli svoji přítomností předseda vlády České republiky Bohuslav Sobotka, místopředseda Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Vojtěch Filip, nejvyšší zástupci města Ostravy v čele s primátorem Tomášem Macurou, Moravskoslezského kraje s hejtmanem Miroslavem Novákem a další. V řadách četných zahraničních hostů nechyběl velvyslanec Ruské federace v Praze Sergej Kiselev.

Po nástupu a slavnostní přehlídce jednotky armád ČR a SR pozdravili shromáždění nízkým přeletem čeští letci ve třech stíhacích letounech. Čestné místo zaujali váleční veteráni, kteří se osobně účastnili bojů druhé světové války a přičinili se o konečné vítězství.

Právě jim, osvoboditelům, vojákům Rudé armády, československých jednotek, partyzánům, odbojářům, stejně jako všem, kteří v boji za svobodu položili svůj život, patřily slova upřímná slova poděkování, která vyjádřili ve svých projevech Bohuslav Sobotka, Vojtěch Filip, Tomáš Macura, Miroslav Novák či Sergej Kiselev.

„Právě osobní setkání s tankisty a dalšími veterány, kteří před 70 lety přinesli do Ostravy svobodu, patřily pro mě osobně k nejsilnějším zážitkům letošních oslav. Přímých pamětníků logicky ubývá. Proto je důležité, abychom na jejich odkaz nezapomínali a uchovali ho i pro příští generace,“ zdůraznil Tomáš Macura.

V pietní části programu položili k památníku kytice a věnce představitelé českého státu, diplomatických zastoupení Polska a Ruska, armády, organizací a spolků veteránů a bojovníků za svobodu, policie, hasičského záchranného sboru, kraje, města, městských obvodů, politických stran, společenských organizací, zástupci partnerských měst.

Slavnost zakončila minuta ticha za oběti ostravsko-opavské operace a státní hymny Ruské federace, Slovenské republiky a České republiky, na které navázal slavnostní přelet tří vrtulníků Armády ČR.

Tento web využívá k optimalizaci služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokračováním v prohlížení stránek s použitím cookies souhlasíte. Více informací zde