V neděli 13. prosince 2015 zemřel v Ostravě generálporučík ve výslužbě Ing. Mikuláš Končický. Válečný veterán a jeden z posledních účastníků Ostravsko-opavské operace, od roku 2008 čestný občan Ostravy by na Nový rok 2016 oslavil 91 let.

Mikuláš Končický se narodil 1. 1. 1925 v Trostjanci u Dubna na území tehdejšího Polska (dnešní Ukrajina) českému otci a ukrajinské matce. Vyrůstal v oblasti obývané početnou menšinou Volyňských Čechů. V září 1939, po vpádu Německa do Polska a záboru části polského území Rudou armádou, se rodina Končických ocitla na čas na území Sovětského svazu, po Hitlerově útoku na Rusko v červnu 1941 pak na Němci okupovaném území.

Obrat ve vývoji války umožnil 19letému Končickému vstoupit do 1. čs. samostatné tankové brigády v SSSR. Zúčastnil se bojů na Dukle a u Jasla, na jaře 1945 velel tankové četě při Ostravsko-opavské operaci.

Po válce působil ve velitelských funkcích na vojenské akademii v Hranicích na Moravě, Vyškově a v Brně. Patřil mezi špičkové odborníky na konstrukci a provoz tanků. Po srpnu 1968 byl pro svůj nesouhlas s okupací Československa armádami Varšavské smlouvy z armády propuštěn. Uplatnění pak našel v Pozemních stavbách Ostrava.

Generálporučík Mikuláš Končický byl předsedou MěV Českého svazu bojovníků za svobodu a Čs. obce legionářské v Ostravě 1. Byl nositelem Řádu Bílého lva, československého a polského válečného kříže, medailí Za chrabrost, Za vítězství nad Německem a dalších vyznamenání. V už zmíněném roce 2008 mu bylo uděleno čestné občanství města Ostravy. V roce 2015 se přes svůj věk aktivně účastnil oslav 70. výročí osvobození moravskoslezské metropole.

Poslední rozloučení s generálporučíkem Mikulášem Končickým se konalo 21. prosince 2015 v obřadní síni krematoria ve Slezské Ostravě. Čest jeho památce!

 

Tento web využívá k optimalizaci služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokračováním v prohlížení stránek s použitím cookies souhlasíte. Více informací zde