Velitelé tanků Bedřich Opočenský a Karel Šerák, kteří se podíleli na osvobození Ostravy, se stanou čestnými občany města. Rozhodli o tom na svém zasedání ve středu 29. dubna zastupitelé. Čestné občanství bylo oběma uděleno jako zvláštní projev úcty a uznání za mimořádné hrdinství a zásluhy při účasti v bojích druhé světové války a při osvobozování města. Ocenění si převezmou během galavečeru 29. dubna s Koncertem svobody, který se koná v předvečer rozsáhlých oslav, jež připomenou 70 let od konce války a osvobození města.
Plukovník ve výslužbě Opočenský byl velitelem tanku T-34, se kterým bojoval v karpatsko-dukelské operaci, jaselské operaci a ostravsko-opavské operaci. "V ostravských bojích dokázal s osádkou svého tanku obsadit a držet přístup ke strategickému Říšskému mostu, tedy dnešnímu Mostu Miloše Sýkory, a to až do příjezdu vojenských posil. Zde kryl postup prvního tanku v palebném postavení bojové sestavy při pokusu o průnik přes most a následně i ústup posádky po zásahu tanku z německé strany," uvedla mluvčí magistrátu Andrea Vojkovská. V květnu 1945 byl v Praze lehce zraněn, později sloužil na severní Moravě. Po odchodu do civilu pracoval Opočenský v Sedlci u Litoměřic na svém statku se zámečnickou dílnou, po znárodnění pak až do důchodu v textilním podniku jako dílenský mistr. V současné době žije v Litoměřicích.
Jednadevadesátiletý Šerák bojoval jako velitel tanku u polské vesnice Zyndranowa. Tank byl v říjnu 1944 zasažen a Šerák přežil jako jediný z celé osádky. Zúčastnil se bojů v karpatsko-dukelské operaci a jaselské operaci. Jeho tank byl zasažen i v průběhu ostravsko-opavské operace, s dalším tankem pak zprvu bojoval u Krmelína a postupně se podílel na vyčištění Ostravy od okupačních vojsk. Po Ostravě vyrazil jeho tank směrem na Olomouc a pak do Prahy. V roce 1946 se Šerák přestěhoval do Chotiněvsi na Litoměřicku, kde žije dodnes. Po válce pracoval jako zootechnik.
Čestné občanství Ostravy bylo uděleno poprvé v roce 1935, kdy ho získal prezident Tomáš Garrigue Masaryk.