Místa na mapě

Bolatice
Památník obětí osvobozovacích bojů v Bolaticích.

V ranních hodinách začal postup na Bolatice, do něhož se českoslovenští tankisté zapojili v rámci 276. střelecké divize Rudé armády. V blízkosti obce postupující oddíly narazily na svazek 34 německých tanků.

Hrabyně

 Poškozený hrabyňský zámek.

Obec Hrabyně se stala jedním z hlavních symbolů ostravsko-opavské operace. Na strategickém návrší německé jednotky kladly houževnatý odpor, trvající více než týden. Němci ze svých pozic mohli ostřelovat cestu od Opavy a brzdit tak postup sovětských tanků.

Mokré Lazce
 Zničený hostinec v Mokrých Lazcích.

Mokré Lazce byly osvobozeny ve dnech 19. a 20. dubna 1945. Do centra obce se sovětské jednotky probily již 19. dubna ve večerních hodinách. Kronikář obce vystihl euforii občanů: „Radostná chvíle, na kterou se čekalo od 1. října 1938, nadešla“.

Opava
 Vybombardované centrum Opavy.

Opava se měla stát jedním z hlavních opěrných bodů německé obrany. Ve městě již během března Němci začali s přípravou na pouliční boje. „V rožních domech byla zřizována kulometná hnízda, tvořily se drátěné překážky, záseky pro tanky, demolovaly se mosty atd. Bylo jasné, že Rusové na sebe nenechají dlouho čekat“. Bylo evakuováno přes 40 000 obyvatel.

Štítina
 Zničený sovětský tank ve Štítině.

 Boj o Štítinu propukl již 18. dubna v 8 hodin ráno. Českoslovenští tankisté s podporou sovětských samohybných děl podnikli výpad ve směru od Kravař. Sovětští ženisté však kvůli silné nepřátelské palbě dokázali opravit most přes Opavu až během noci. V bojích v okolí mostu zahynuli dva českoslovenští průzkumníci, třetí, Ivan Kubinec, padl do zajetí. Nacisté jej následně umučili, údajně byl ukřižován na vratech statku.

Sudice
  Skupina československých vojáků 
  v Sudicích.

Sovětské oddíly 60. armády pronikly u Sudic na Hlučínsku na předválečné československé území již 28. března. Fronta se na tomto úseku následně ustálila na linii Sudice – Rohov. Další postup začal 15. dubna v 10.30, kdy jednotky 38. a 60. armády zahájily rozsáhlou ofenzivu. U Sudic překročila předmnichovskou hranici i 1. československá samostatná tanková brigáda v SSSR pod vedením Vladimíra Janka, začleněná do sestavy 11. střeleckého sboru Rudé armády.

Velká Polom
 Zničený statek U Vašků.

Velká Polom byla pod sovětskou dělostřeleckou palbou již od 12. dubna 1945. Rozhodujícím dnem v boji o obec se stal 26. duben. Kolem desáté hodiny dopoledne začala palba ze směru od Háje a Chabičova, která donutila německé jednotky ustoupit k Dolní Lhotě.

Kravaře patřily k nejsilněji opevněným lokalitám v rámci německé obranné linie. Bylo zde soustředěno 60 tanků a značný počet děl a minometů. Obránci se snažili znemožnit útočícím jednotkám proniknout za řeku Opavu. Většina obyvatel se před příchodem fronty evakuovala.

Háj u Opavy (Smolkov)
Bývalý hostinec Ludvíka Lukáše ve Smolkově. Majitel byl za okupace popraven nacisty.

Strategický význam Háje u Opavy, jehož součástí byly i osady Smolkov a Chabičov, spočíval v blízkosti německých pozic na Hrabyni a v existenci prvorepublikové dělostřelecké tvrze u Smolkova, za války využívané německou armádou.

Německý Panzer Kampfwagen 38 s proraženým pancířem na katastru Plesné (Soukromá sbírka Vojtěcha Pály).
Německý Panzer Kampfwagen 38 s proraženým pancířem na katastru Plesné (Soukromá sbírka Vojtěcha Pály).

V polovině dubna byla již frontová linie ve značné blízkosti obce Plesné, která se stala cílem několika náletů sovětského letectva. Bombardování způsobilo značné škody, jak o tom vypovídá soudobé svědectví: „Jedna puma vybuchlá na silnici k Nové Plesné poškodila vodovod u čerpací stanice, dráty elektrického vedení přetrhány. Neměli jsme ani vody z vodovodu elektrického, nefungovalo u nás radio, noviny nedocházely, takže byli jsme jako odřezáni od světa“.

Tento web využívá k optimalizaci služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokračováním v prohlížení stránek s použitím cookies souhlasíte. Více informací zde