Mokré Lazce
 Zničený hostinec v Mokrých Lazcích.

Mokré Lazce byly osvobozeny ve dnech 19. a 20. dubna 1945. Do centra obce se sovětské jednotky probily již 19. dubna ve večerních hodinách. Kronikář obce vystihl euforii občanů: „Radostná chvíle, na kterou se čekalo od 1. října 1938, nadešla“.

Následující den pokračovaly boje ve směru na Smolkov, při nichž byly vyčištěny okraje obce a přilehlé samoty. Do těžkých bojů zde byla nasazena i letadla a kaťuše. Kronika obce popisuje boje následovně: „Od 6 až do 14 hodin trval boj o několik samot, kde Němci byli opevnění a pomáhali palbou z lesa, který je na jižní straně vesnice a je na kopci, takže Němci měli výhodnou obranu a přehled takový, že viděli každý pohyb ruských vojáků ve vesnici jako na dlani“.

Při bojích v okolí Mokrých Lazců zahynulo 58 rudoarmějců, ve vsi bylo zničeno 42 obytných domů, 40 chlévů, 45 stodol a 45 kůlen. Asi 150 domů utrpělo poškození.

Tento web využívá k optimalizaci služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokračováním v prohlížení stránek s použitím cookies souhlasíte. Více informací zde