Háj u Opavy (Smolkov)
Bývalý hostinec Ludvíka Lukáše ve Smolkově. Majitel byl za okupace popraven nacisty.

Strategický význam Háje u Opavy, jehož součástí byly i osady Smolkov a Chabičov, spočíval v blízkosti německých pozic na Hrabyni a v existenci prvorepublikové dělostřelecké tvrze u Smolkova, za války využívané německou armádou.

Obsazení Smolkova umožňovalo obchvatný manévr sovětských jednotek ve směru na Hrabyni. Němečtí obránci v okolí Smolkova použili i předválečné lehké opevnění a před příchodem Rudé armády podminovali několik budov na okraji Smolkova u silnice ve směru na Štítinu a Mokré Lazce, které bránily ve výhledu a v palbě. K jejich demolici vsak již nedošlo.

Sovětský postup na Háj začal 20. dubna. Na území obce se fronta několikrát posunula tam a zpět, bojovalo se dům od domu. Stávalo se dokonce, že v jednom patře domu byli po několik hodin sovětští a ve druhém němečtí vojáci. Střed obce Sověti obsadili 22. dubna, čištění okolí však probíhalo dalších šest dní.

Podle vyprávění pamětníků se na věži chabičovského kostela ukrývalo několik Němců, které zlikvidovala příslušnice Rudé armády přestrojená do německé uniformy. Sama pak ale byla nedopatřením zastřelena svými spolubojovníky. Kolem chabičovského kostela padlo asi 40 rudoarmějců, celkově jich při osvobozování Háje zahynulo přes 400. Osvobozovací boje si také vyžádaly 38 obětí mezi místními civilisty. Počítáme-li dnešní katastr obce Háj ve Slezsku, jde o 47 obětí.

Tento web využívá k optimalizaci služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokračováním v prohlížení stránek s použitím cookies souhlasíte. Více informací zde