Velká Polom
 Zničený statek U Vašků.

Velká Polom byla pod sovětskou dělostřeleckou palbou již od 12. dubna 1945. Rozhodujícím dnem v boji o obec se stal 26. duben. Kolem desáté hodiny dopoledne začala palba ze směru od Háje a Chabičova, která donutila německé jednotky ustoupit k Dolní Lhotě.

Dobové záznamy udávají:

„Kolem poledne československé tanky zaútočily na druhý konec Velké Polomi, kde se němečtí horští myslivci a maďarští honvédi zoufale bránili. Nápor tanků nezastavil ani nový nálet stuk. V poledne, za podpory sovětské pěchoty, tankisté dokončili osvobození celé Velké Polomi. Pokračovali pak v útoku na Dolní Lhotu. Postup byl obtížný, neboť ustupující „frickové“ zničili most. Tanky musely útočit objížďkou v jarním táním rozbředlém terénu, což silně zdržovalo postup“.

Ve Velké Polomi bylo v průběhu osvobozování zničeno 22 a poškozeno 71 domů, škody utrpěly i hospodářské objekty. Padlo 168 rudoarmějců a 12 občanů.

Tento web využívá k optimalizaci služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokračováním v prohlížení stránek s použitím cookies souhlasíte. Více informací zde