Německý Panzer Kampfwagen 38 s proraženým pancířem na katastru Plesné (Soukromá sbírka Vojtěcha Pály).
Německý Panzer Kampfwagen 38 s proraženým pancířem na katastru Plesné (Soukromá sbírka Vojtěcha Pály).

V polovině dubna byla již frontová linie ve značné blízkosti obce Plesné, která se stala cílem několika náletů sovětského letectva. Bombardování způsobilo značné škody, jak o tom vypovídá soudobé svědectví: „Jedna puma vybuchlá na silnici k Nové Plesné poškodila vodovod u čerpací stanice, dráty elektrického vedení přetrhány. Neměli jsme ani vody z vodovodu elektrického, nefungovalo u nás radio, noviny nedocházely, takže byli jsme jako odřezáni od světa“.

Zápis v obecní kronice uvádí, že Plesná byla osvobozena již v noci z 25. na 26. dubna 1945; jednalo se však ve skutečnosti zřejmě jen o část obce, tzv. Novou Plesnou, do níž vstoupily sovětské jednotky 101. střeleckého sboru 38. armády ze směru od Velké Polomi. Kronika zdejší farnosti hovoří o zahájení útoku na střed obce (Starou Plesnou) kolem půl desáté dopoledne 26. dubna., přičemž boje se protáhly až dlouho do noci, nejdéle se bránily ustupující německé jednotky v blízkém lese Hůrka. Při osvobozování Plesné zahynulo 96 vojáků Rudé armády, ale také sedm místních obyvatel, zasažených střepinami dělostřeleckých granátů. Prakticky žádný dům nezůstal bez poškození, zcela zničeno bylo 11 obytných a 14 hospodářských budov, těžce postižena byla rovněž budova kostela, a při ústupu vyhodili němečtí vojáci do povětří také mosty přes potok Plesenka.

Tento web využívá k optimalizaci služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokračováním v prohlížení stránek s použitím cookies souhlasíte. Více informací zde