Spolupráce příslušníků ilegálního Slezského odboje a civilistů s Rudou armádou při osvobozování Zábřehu a Vítkovic

Postup Sovětské armády na Zábřeh nad Odrou podporovaly také sovětské tanky, ale první sovětský tank však vjel do Odry do jámy, o níž řidič nebyl zpraven. Řidič tanku utonul, ostatní členové posádky však včas z tanku vyskočili a zachránili se. Tank byl později slezskoodbojáři a sovětskými ženisty vytažen, aby mohl pokračovat v bojové činnosti. Nic, co by je mohlo v cestě zastavit! Drobná hnízda odporu, zářezy i násypy byly zlikvidovány na trase k Horní ulici takřka za jízdy. Slezskoodbojáři ozbrojení automaty byli od sovětských vojáků poučeni, jak s nima třeba zacházeti a byli braní k dispozici sovětským vojákům jako rozvědčíci znalí kraje ostravského, cest, ulic a postranních cestiček. (...)

 

Cestou po Ruské a Místecké se spojily tanky v jeden proud a u vysokých pecí se přidávalo dělnictvo Vítkovických železáren, vyskákalo na tanky, bez ohledu na vlastní nebezpečí, aby pomáhalo armádě. Od nich se dozvěděli tankisté, že v objektu železáren jsou ještě nepřátelská kulometná hnízda a protiletadlová děla.

Tento web využívá k optimalizaci služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokračováním v prohlížení stránek s použitím cookies souhlasíte. Více informací zde