Vojáci Rudé armády u destruovaného mostu v Kunčicích (AMO).
Vojáci Rudé armády u destruovaného mostu v Kunčicích (AMO).

Boje ve většině slezských obcí na pravém břehu Ostravice, které jsou dnes součástí Ostravy, byly méně úporné a německá armáda z nich poměrně rychle ustupovala. 30. dubna zničily ustupující německé jednotky silniční most přes Ostravici a most frýdlantské dráhy v Kunčičkách.

K jejich destrukci byl dle místní kroniky použit dynamit ze šachty Alexandr. Během dne se němečtí vojáci pokoušeli ještě schovat do krytů či rodinných domků, ale brzy je opouštěli, „nebo byli některým poddůstojníkem přinuceni k odchodu“. Ráno 1. května pronikly jednotky 1. gardové armády do obce a svedly boje mj. v Jubilejní kolonii a části obce Švrkl, kde padlo několik sovětských vojáků, ovšem nepřátelské ztráty byly citelnější. Německé oddíly se také pokusily ohrozit postup sovětské armády ostřelováním Frýdecké ulice, ale již v dopoledních hodinách prvního májového dne byly Kunčičky osvobozeny. Zahynulo celkem 6 rudoarmějců a 29 občanů (z toho jeden v boji). Po půlnoci 1. května provedli němečtí vojáci destrukci mostů a zničili zařízení železniční stanice v Kunčicích. V dopoledních hodinách pronikly do Kunčic jednotky Rudé armády a jejich část se ubytovala v tamější škole. Němci však začali ostřelovat šrapnely okolí školy a silnici k Vratimovu. Jak uvádí obecní kronika: „Při tom jedenáct občanů, kteří chtěli ošetřit zraněné vojáky a naše chlapce, zaplatilo tuto občanskou povinnost smrtí.“ Další pak padli za železničním přejezdem při pronásledování ustupujících německých jednotek. Ty však byly do večera vytlačeny k Vratimovu a Kunčice byly osvobozeny. Své životy zde položilo 8 rudoarmějců, zahynulo také 23 občanů (z toho 5 v boji)

Tento web využívá k optimalizaci služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokračováním v prohlížení stránek s použitím cookies souhlasíte. Více informací zde