Nepřetržitě až do večera 30. 4. ustupovaly jednotky wehrmachtu přes Hrabovou, kde němečtí vojáci zaujali obranné postavení v osadě Žižkov. 1. května mezi 9. a 10. hodinou začala v prostoru Žižkova přestřelka, při níž byli Němci přinuceni k ústupu.

Bojovalo se též na Šídlovci a v dolní části Hrabové. Krátce po poledni ještě ustupující němečtí vojáci vyhodili do povětří silniční most přes Ostravici u Vratimova. Odpoledne se obnovil boj v osadě na Závodí, kam byli vytlačeni němečtí vojáci bránící kunčické nádraží. V Hrabové padlo celkem 5 občanů (z toho 3 v boji) a 17 rudoarmějců. Do Nové Bělé přišla 1. května od Hrabůvky 128. gardová horská střelecká divize generálmajora M. I. Koldubova spolu s čs. tankisty. Na některých místech vojáci wehrmachtu vzdorovali, ale jejich obrana byla brzy rozbita a obec osvobozena. Padli zde 2 občané a 15 rudoarmějců. Ve Staré Bělé se navíc přidal proud útočících sovětských vojsk postupujících podél Odry z jižního směru na Ostravu. Odpoledne začal útok Rudé armády, jemuž Němci kladli houževnatý odpor, a proto byl střed obce osvobozen až ve večerních hodinách 1. května. Ve Staré Bělé padlo 8 občanů (z toho 1 v boji) a 56 rudoarmějců. Sousední Proskovice byly osvobozeny téhož dne, padl tam 1 občan a 4 rudoarmějci.

Tento web využívá k optimalizaci služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokračováním v prohlížení stránek s použitím cookies souhlasíte. Více informací zde