Domy ve Slezské Ostravě na Zámostí poškozené v průběhu osvobozovacích bojů (AMO).
Domy ve Slezské Ostravě na Zámostí poškozené v průběhu osvobozovacích bojů (AMO).

Osvobozování Slezské Ostravy začalo 30. dubna, po sedmé hodině večer, kdy tank č. 051 přejel dnešní most Miloše Sýkory přes Ostravici z Moravské Ostravy na Zámostí. Tank typu T-34, který byl součástí 3. praporu 1. čs. tankové brigády, se sice přes most na Slezskou Ostravu dostal, ale hned za ním byl vyřazen z dalších bojů zásahem z pancéřové pěsti.

Osádku tohoto prvního tanku tvořili: rotný Nikolaj Ivasjuk, řidič Alexandr Hroch, střelec Josef Vaněk a radista Ivan Ahepjuk. Posledně jmenovaný po zásahu v tanku zahynul. Další tanky a jednotky osvoboditelů se po zachráněném mostě rychle přemístily na slezskoostravskou stranu, kde do nočních hodin probíhaly osvobozovací boje. Následující den 1. května jednotky osvoboditelů likvidovaly odpor německých jednotek ve Stromovce, na Josefské ulici a Salmě. Byl tak zmařen úmysl nacistů zachytit se na kopcích Slezské Ostravy a zpomalit postup Rudé armády. Osvobození Slezské Ostravy si vyžádalo životy 26 rudoarmějců a 13 občanů (z nichž 4 padli v boji).

Tento web využívá k optimalizaci služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokračováním v prohlížení stránek s použitím cookies souhlasíte. Více informací zde