Příjezd ruských tanků Sokolskou třídou k Nové radnici (AMO).
Příjezd ruských tanků Sokolskou třídou k Nové radnici (AMO). Petřkovice: Německý tank typu Panther poškozený v bojích o obce na Hlučínsku (AMO).

První sovětské tanky se objevily na Vítkovické ulici u jámy Šalomoun kolem 15. hodiny. Jejich příjezd byl přivítán skupinou obyvatel, z nichž někteří se připojili k osvobozujícím vojákům. Spolu s nimi pak postupovali do středu města, kde pomáhali vyhledávat německé vojáky a civilisty, kteří se nehodlali vzdát.

Na 1. čs. tank, jehož velitelem byl čs. tankista rotmistr Josef Gregor, připevnili Ostravané československou vlajku. Tanky se za Frýdlantskými mosty rozdělily na dva proudy. První odbočil u hotelu Palace doleva na Nádražní ulici, kde se v prostoru křižovatky s dnešní Janáčkovou ulicí a ulicí Mlýnskou zastavil, aby opětoval střelbu přicházející od Přívozu. Tanky pak postupovaly dnešními ulicemi Mlýnskou, Chelčického a 30. dubna směrem k Nové radnici. Velmi nebezpečné pro postupující jednotky byly palby Němců ukrytých na půdách, ve sklepích, bytech nebo v kanálech. Ostré přestřelky probíhaly v ulicích Českobratrské, Přívozské, Matiční, Dvořákově, Sokolské a v prostoru u Nové radnice, kde zahynul velitel 1. čs. tanku J. Gregor. Druhý proud postupoval ulicí 28. října k městskému divadlu (Divadlo Antonína Dvořáka) a dále do centra města, které bylo poškozené leteckými nálety. Na Masarykově náměstí na věži staré radnice zavlála československá vlajka. Vojsko pokračovalo kolem obchodního domu ASO k mostu přes Ostravici a dále na Slezskou Ostravu. První tank přejel po Říšském mostě (Most M. Sýkory) v 19.30. Hned za mostem dostal zásah pancéřovou pěstí a zahynul v něm radista I. Ahepjuk. Akce se neobešla bez tragických ztrát na životech civilistů. Mezi ně patřil mladý odbojář Miloš Sýkora. Ve 20.00 podal hlášení velitel 1. čs. samostatné tankové brigády V. Janko veliteli 38. armády generálplukovníkovi Moskalenkovi, že Moravská Ostrava byla osvobozena. V bojích zahynulo 30. dubna 61 občanů (z toho 7 prokazatelně v boji), 1 čs. tankista a 155 rudoarmějců.

Tento web využívá k optimalizaci služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokračováním v prohlížení stránek s použitím cookies souhlasíte. Více informací zde