Radost ze znovunabyté svobody i hrůzy války připomínají dvě výstavy, které u příležitosti 70. výročí osvobození moravskoslezské metropole a konce 2. světové války uspořádaly za podpory města Archiv města Ostravy a Ostravské muzeum.
Jejich společná vernisáž se uskutečnila 15. dubna ve vestibulu Radnice města Ostravy. Zúčastnili se nejvyšší představitelé města v čele s primátorem Tomášem Macurou, kraje s hejtmanem Miroslavem Novákem, zástupci Krajského vojenského velitelství v Ostravě, Českého svazu bojovníků za svobodu, Československé obce legionářské a další. Čestnými hosty vernisáže byli generální konzul Ruské federace Andrej Šaraškin a honorární konzul RF v Ostravě Aleš Zedník.
„Chceme touto formou nabídnout občanům a návštěvníkům města v předvečer oficiálních oslav osvobození Ostravy 30. dubna možnost seznámit se s reáliemi života na sklonku války a lépe porozumět prožitkům a pocitům lidí, pro které bylo osvobození chvílí, kdy se po téměř šesti letech nacistické nadvlády staly jejich nejvroucnější naděje skutečností,“ uvedl k expozicím primátor Ostravy Tomáš Macura.
Úvodní slovo na společné vernisáži přednesly ředitelka Archivu města Ostravy Blažena Przybylová a ředitelka Ostravského muzea Jiřina Kábrtová. Součástí vernisáže byl křest vzpomínkové knihy válečných veteránů Mikuláše Končického a Pavla Vranského Bez nároku na slávu. V rámci kulturního programu vystoupilo Hornovo kvarteto Ostravské univerzity.
Výstava instalovaná ve vestibulu Nové radnice Archivem města Ostravy nese název Dobojováno!!! a jejím cílem je pomocí obrazových a textových dokumentů přiblížit význam Ostravy jako strategického centra Hitlerovy 3. říše a průběh ostravsko-opavské operace se zvláštním zřetelem na boje o Ostravu a obce ležící na jejím dnešním území. Jednotlivé panely jsou věnovány průchodu osvobozeneckých vojsk Moravskou Ostravou, obcemi na slezskoostravské straně, ale také válečným ztrátám a lidským obětem. Expozici doplňují mapy zobrazující postup osvobozeneckých vojsk jednotlivými ulicemi v centru města.
Hlavními taháky expozice v Ostravském muzeu s názvem I pro muzeum válka skončila jsou věcné exponáty. Můžete zde vidět třeba předměty z vybavení tanku T-34 Mikuláše Končického, velitele tanku v sestavě 1. čs. samostatné tankové brigády v SSSR podílející se na osvobození Moravské Ostravy, dobové řády a vyznamenání a jako třešničku na dortu maršálskou uniformu velitele 4. ukrajinského frontu A. I. Jeremenka. Vedle dobových fotografií najdete na výstavě dokumenty přibližující válečnou historii samotného Ostravského muzea, o jehož zuboženém stavu po 30. dubnu 1945 vypovídá kopie přihlášky válečných škod.
Obě výstavy mají společný katalog, obě potrvají do konce května.