Ostravsko-opavská operace, která přinesla svobodu Ostravě a dalším městům moravskoslezského regionu, se zapsala do historie druhé světové války jako jedna z největších vojenských akcí na území tehdejšího Československa. V době od 10. března do 5. května 1945 při ní zahynulo na straně osvoboditelů na 24 tisíc vojáků. Počet mrtvých na německé straně se odhaduje na více než trojnásobek.

Ani po sedmdesáti letech občané na tyto události nezapomínají. Vstříc jim vycházejí město Ostrava, Moravskoslezský kraj a Krajské vojenské velitelství, které pro ně společně připravily k oslavě výročí pestrý a atraktivní program.

Chceme nejenom uctít paměť obětí a vzdát hold veteránům, kteří prošli peklem 2. světové války a zasloužili se o osvobození našeho města, ale také oslovit mladší generaci a ukázat jí něco z naší ne až tak vzdálené minulosti,“ konstatoval primátor moravskoslezské metropole Tomáš Macura. „Jen při osvobozovacích bojích o Ostravu na přelomu dubna a května 1945 padlo přes 1500 rudoarmějců, příslušníků 1. čs. samostatné tankové brigády a civilistů. Taková je cena svobody, na kterou bychom neměli zapomínat,“ dodal.

V rámci kraje zahájí oslavy ve středu 15. dubna pietní akce v Sudicích, kde ostravsko-opavská operace před 70 lety začala.

Chceme zde připomenout osudy těch, kteří prošli útrapami druhé světové války, přispěli k tomu, že fašismus a nacismus skončil na smetišti dějin, a uctít památku hrdinů padlých při osvobozování našeho kraje. Oslovit zejména současnou mladou generaci, pro kterou je toto období historie šerým dávnověkem. Nezapomínejme jména těch, kteří za naši svobodu položili to nejcennější – svůj život,“ uvedl moravskoslezský hejtman Miroslav Novák s tím, že právě v Sudicích překročili českoslovenští tankisté hranice dnešní České republiky a Moravskoslezského kraje.

Osudy osvoboditelů připomene kniha vzpomínek Bez nároku na slávu, která přináší zpověď dvou z nemnoha dosud žijících válečných hrdinů, letce RAF, plukovníka Pavla Vranského, a legendárního tankisty a čestného občana Ostravy, generálmajora Mikuláše Končického. Její vydání podpořilo město Ostrava, kraj a společnost Hyundai.

Ostravské oslavy začnou 15. dubna společnou vernisáží tematických výstav ve vestibulu Nové radnice a v Ostravském muzeu a vyvrcholí 30. dubna celodenním programem v centru města. Vedle pietního aktu a kulturních vystoupení budou lákat pozornost především vojenské ukázky připravované Krajským vojenským velitelstvím. Občané a návštěvníci města se mohou těšit na slavnostní defilé a prezentace historické i soudobé vojenské techniky, divácky nejatraktivnější a také nejnáročnější však bude zejména rekonstrukce bojů o Ostravu v bermě řeky Ostravice u Sýkorova mostu – s pyrotechnickými efekty a použitím imitační munice.

Sedmdesáté výročí osvobození Ostravy a konce 2. světové války je mimořádnou příležitostí oslavit vítězství, ale také připomenout nejvážnější válečný střet 20. století a uctít jeho oběti. Věřím, že to vše vystihuje program, který jsme společně připravili. Osobně jsem velmi rád, že se ho opět po roce zúčastní naši váleční veteráni a mezi nimi i přímí účastníci ostravsko-opavské operace,“ řekl ředitel Krajského vojenského velitelství Ostrava, plukovník Jaroslav Hrabec.

Program oslav najdete zde.

Na snímku: Zprava primátor Ostravy Tomáš Macura, moravskoslezský hejtman Miroslav Novák a ředitel Krajského vojenského velitelství Jaroslav Hrabec při tiskové konferenci k programu oslav 70. výročí osvobození Ostravy a konce 2. světové války.

Tento web využívá k optimalizaci služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokračováním v prohlížení stránek s použitím cookies souhlasíte. Více informací zde