Dobojováno!!! – takový název nese výstava, kterou připravuje k uctění 70. výročí osvobození Ostravy a konce 2. světové války Archiv města Ostravy. Výstava bude instalována ve vestibulu Nové radnice a potrvá od 15. dubna do 30. května. Jejím cílem je pomocí obrazových a textových dokumentů přiblížit význam Ostravy jako strategického centra pro Hitlerovu 3. říši a průběh ostravsko-opavské operace se zvláštním zřetelem na boje o Ostravu a obce ležící na jejím dnešním území.

Jednotlivé panely budou věnovány průchodu osvobozeneckých vojsk Moravskou Ostravou, obcemi na slezskoostravské straně, ale také válečným ztrátám a lidským obětem. Těch bylo opravdu hodně. V průběhu celé ostravsko-opavské operace se jejich počet na straně osvobozeneckých armád vyšplhal k číslu 24 tisíc, při samotném osvobozování Ostravy padlo 1142 rudoarmějců, 3 příslušníci 1. čs. samostatné tankové brigády a 388 civilistů. Čest jejich památce! Ostrava nezapomíná.

Titulní strana katalogu k výstavě Dobojováno!!!

Elektronická verze katalogu k výstavě Dobojováno!!! ke stažení

Tento web využívá k optimalizaci služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokračováním v prohlížení stránek s použitím cookies souhlasíte. Více informací zde