Začíná série přednášek a debat k osvobození v Centru PANT
Nedílnou součástí programu oslav 80. výročí osvobození Ostravy jsou také přednášky či debaty. Jsou velmi oblíbenou záležitostí, a to bez rozdílu věku, pro všechny ty, kteří prahnou po tom zjistit, „jak to tehdy vlastně bylo?“.
Nezřídka při takovýchto setkáních lidé, (možná někdy až palčivě), zjistí, že se historie umí neuvěřitelným způsobem opakovat, a že se vlastně v dějinách lidstva mění hlavně, obrazně řečeno, kulisy či rekvizity našich dnů. Lidské charaktery, touhy, ctnosti, ale i vášně, dobyvačnost a mocichtivost zůstávají stejné. Obzvláště toto téma rezonuje v současné turbulentní době.
Jak to tedy bylo v době konce druhé světové války v Ostravě a na Ostravsku? Hned celou sérii přednášek a debat nabízí Centrum PANT, ve všech případech (s jedinou výjimkou) za dobrovolné vstupné.
První přednáška začíná v PANTU již druhého dubna v 19 hodin, a přináší téma s názvem Konec a důsledky 2. světové války v Horním Slezsku. Jde o besedu s historiky Slezského zemského muzea, Ondřejem Kolářem a Lubomírem Hlavienkou. Ti představí dvě nové publikace o dramatické historii Slezska a Ostravska v období po skončení druhé války.
Ve čtvrtek 10. dubna se ve Futureu v Dolní oblasti Vítkovic (toto je jediná akce mimo Centrum PANT) můžete setkat s velice oblíbenou spisovatelkou. S Karin Lednickou si od 18 hodin přiblížíme osud obyvatel Těšínského Slezska, které bylo po „Mnichovu“ zabráno Polskem, po 1. září 1939 se jako dobyté území stává součástí Říše. V přednášce se budeme věnovat také Životické tragédii a jejím souvislostem. Karin Lednická se narodila v Karviné, vyrostla v Havířově, nyní však žije v Ostravě. Těšínskému Slezsku se věnuje ve všech svých knihách. Vstupné je 80 Kč, prodej na GoOut.
Středa 16. dubna v 19.00 nabídne v PANTU témata Legenda o zahraničním vojsku a Pod společným praporem. Odpoví na otázku, kdo bojoval v československých jednotkách za druhé světové války.
Vyprávět budou autoři knihy Ve dvou uniformách, nuceně mobilizovaní do wehrmachtu a jejich účast v odboji Zdenko Maršálek a Jiří Neminář.
V úterý 22. dubna od 19.00 hodin Centrum PANT uvede přednášku Martina Šmoka Židé a Ostravsko.
Ostrava by bez židů nebyla tím, čím je. Bohužel i dnes je židovská přítomnost často nazírána předsudečnou optikou. Hovořit se bude o osvobození a konci války ve zkušenosti židovské komunity, o planých nadějích a strachu, ale také o likvidaci paměti a památek.
O den později, ve středa 23. dubna, se před diskutéry v PANTU rozprostře Osud poválečné Evropy a Československa. K zamyšlení a debatě věnované osmdesátiletému vývoji Česka, resp. Československa a Střední Evropy po konci 2. světové války jsme přizvali dvě výrazné osobnosti věnující se historii i současné společnosti – Petra Pitharta a Jana Urbana. Debatu s hosty bude od 19 hodin moderovat Miroslav Zelinský.
A opět o den později, 24. dubna v 19 hodin, přinese Eduard Stehlík, bývalý voják a vojenský historik, a také ředitel Památníku Lidice téma Svoboda není zadarmo.
Před 80 lety skončila Druhá světová válka, nejkrvavější konflikt v dějinách, který si vyžádal před 70 miliónů obětí (z toho 47 miliónů civilních). Již 80 let žijeme v míru s pocitem bezpečí. Po roce 1990 jsme zrušili povinnou vojenskou službu, výdaje na armádu mnozí považují za „vyhozené“… K čemu vlastně v době míru armádu máme, když nám nic nehrozí? Nejen o těchto velice aktuálních otázkách budeme tento večer hovořit.
Hlučínsko – laboratoř nacionalismu ve střední Evropě. Tak se jmenuje další téma které nabídne pant 24. května. Od 19 hodin budou o tom, že o Hlučínsku a Hlučíňanech koluje spousta stereotypů., které mají své kořeny v komplikované historii tohoto pozoruhodného regionu přednášet Jiří Neminář z Muzea Hlučínska.
Ve čtvrtek 5. června v 19 hodin se v PANTU odehraje Válka policajtů! Aneb souboj o kontrolu bezpečnostního aparátu na Ostravsku v roce 1945. Skandální poměry panující za zdmi internačního tábora Hanke otřásly v létě 1945 veřejným míněním na Ostravsku. Vyšetřování nakonec přisoudila zodpovědnost za smrt několika stovek vězňů čtveřici mužů. Žádné šetření ale v důsledku nezodpovědělo některé podstatné otázky; co se stalo příčinou všech vražd i to, proč byla odpovědnost přisouzena pouze několika příslušníkům táborové ostrahy, ale nebyl obviněn nikdo z výše postavených představitelů bezpečnostního i správního aparátu. Toto téma nabízí přednáška Lubomíra Hlavienky, historika Slezského zemského muzea v Opavě.